ספרייה

מרכז בוריס לוריא לחקר אמנות ודאדא

במוזיאון ינקו-דאדא נפתח מרכז חדש לחקר דאדא ואמנות בת זמננו. המרכז הוקם בחלל הגלריה העליונה במוזיאון. הוא יהיה פתוח לציבור החוקרים והסטודנטים בתיאום מראש. המרכז יכלול את מרבית הספרות שנכתבה בנושא תנועת דאדא ומרסל ינקו, וכן חומרי מחקר שנערך במשך שנים במוזיאון, חומרים ארכיוניים מעיזבונו של מרסל ינקו, ועוד. כמו כן יכלול המקום ספרים וקטלוגים בנושא אמנות בת זמננו. הייעוץ המדעי בהקמת המרכז נעשה על ידי החוג למידענות וספרנות באוניברסיטת חיפה, בראשותה של ד”ר רחל בן כנען ובליוויה המקצועי של הגב’ ענבל שטוהל.

הקמת המרכז התאפשרה בזכות תרומת הקרן לאמנות ע”ש בוריס לוריא מניו יורק. לוריא, שהלך לעולמו ב-2008, היה ידידו של מרסל ינקו. הוא הקים ב-1959 את תנועת NO!art, תנועה חריגה בסצנת האמנות האמריקנית שבה שלט הפופ ארט. קבוצה זו קרובה לדעת חוקרים לנאו-דאדא. במקום תהליך של הפשטה הביאה אמנות ה-NO!art את ייצוג המציאות לא באמצעות חיקוי אלא באמצעות ניכוס של ציטוט והשאלת דימויים השגורים בתרבות.

מאחר ש-NO!art קשורה קשר ישיר לדאדא, היה זה טבעי שהמרכז החדש שנפתח יעוצב ברוח התנועה, ואכן, מדפי הספרים וחומרי הארכיון שוכנים בתוך מבנים שצורתם היא הכפלות של המילה:NO! .

המרכז יארח תצוגות מיוחדות של אמנים הפועלים ברוח תנועת NO!art ודאדא.

תערוכות מוצגות

שעות פתיחה:

שני עד שישי 11:00-14:00

שבת 11:00-15:00

כתובת

מוזיאון ינקו–דאדא, כפר האמנים עין הוד, ד“נ חוף הכרמל 3089000

טלפון: 04-9842350  (מענה 24 שעות)
פקס : 04-9843152