פרוייקטים בינלאומיים

המוזיאון מקיים קשרים ושיתופי פעולה עם מוסדות אמנות בעולם, הכוללים תערוכות ואירועי תרבות. בין השאר התקיימו התערוכות: 

2002 – מרכז תרבות מנילה, פיליפינים: תערוכת יחיד של האמנית רונית אגסי. אוצרות: ג'וזלינה קרוז ורעיה זומר-טל.

2004 – הגלריה הלאומית לאמנויות זרות, סופיה, בולגריה, ומרכז תרבות פלובדיב, בולגריה: תערוכת יחיד של ורד פירחי ליננברג. אוצרת: רעיה זומר-טל.

2005 – המוזיאון לאמנות עכשווית, סקופיה, מקדוניה: תערוכת יחיד של ורד פירחי ליננברג. אוצר: זורן פטרובסקי.

2016 – יריד ארט ספארי, בוקרשט, רומניה: תערוכה בנושא דאדא ואוונגרד בינלאומי. אוצרת: רעיה זומר-טל.

בשנת 2019 התקיימה במוזיאון העיר קסטלבונו, בנפת פלרמו, סיציליה, תערוכה קבוצתית בנושא הגירה ופליטות, פרי שיתוף פעולה בין מוזיאון ינקו-דאדא, ישראל, מוזיאון העיר קסטלבונו, פלרמו, איטליה, ומוזיאון העיר דיסלדורף, גרמניה. כל מוסד בחר שני אמנים, שהגיעו לפלרמו כדי להציב וליצור את עבודותיהם במקום. 

הבחירה האוצרותית במונח "הגירה" כוונה למצב שבו אדם מקבל החלטה לעזוב את מדינתו כשסכנה מאיימת על חייו או על חירותו. כזה היה מצבם של יהודי אירופה לפני השואה ובמהלכה. בדרך זו מתבקש גם לבחון את מצבם של הפליטים האפריקנים שמצאו מקלט בישראל בעשורים האחרונים.

האמנים הישראלים שנבחרו להציג בתערוכה זו מתמודדים עם הדואליות בחיי צאצאי הפליטים היהודים, המנסים להכיל את תופעת הפליטים האפריקאים. שני האמנים שנבחרו מתגוררים בתל אביב, והם מכירים את הבעיות ומגיבים אליהן.

אורן פישר הוא אמן רחוב, אוטודידקט ואקטיביסט, שמתגורר בשכונת שפירא בתל אביב, אחת השכונות שבהן מתגוררים פליטים רבים. יצירתו מושפעת מקרבתם ואורח חייהם של שכניו. המבט של הדר מיץ הוא רחב ואוניברסלי. היא לא מתייחסת למקרים יחידניים אלא למצב בסיסי של נדידה. מהתבוננות בטבע היא מקישה על בני האדם. 

בינואר 2020 הוצגה במוזיאון העיר דיסלדורף תערוכתה של האמנית דינה בליך, Still (a)life"".

הפרויקט הוא פרי שיתוף פעולה בין תכנית הרזידנסי עין הוד-דיסלדורף, מוזיאון ינקו-דאדא עין הוד, ומוזיאון העיר דיסלדורף, במסגרתו מתארחת האמנית הישראלית דינה בליך בסטודיו המשמש את אמני עין הוד בדיסלדורף, יוצרת בהשראת העיר ומציגה במוזיאון העיר. הבסיס לתערוכה טמון בהקשבה לחפצים, חפצים יום יומיים, חפצים שנפגמו, התיישנו או נפלטו מחיינו. דינה בליך משחררת אותם מתפקידם, ובתשומת לב עדינה מפסלת בהם, מרפאה את זיכרונם, מביימת עבורם את הסביבה. היא מדמיינת מצב שבו פסיכולוג המקשיב לאובייקט עוזר לו להגשים את רצונותיו הנסתרים, לחיות מחדש, להעז!

החפצים מספרים גם את סיפורה של החברה ושל המקום. לפרויקט שני חלקים: חלק אחד הובא על ידי האמנית מישראל והוא מספר את סיפור הבית שלה. בחלק השני ביקשה האמנית מצוות המוזיאון לפנות לאנשי העיר דיסלדורף ולאסוף מהם אובייקטים שהועידו לזריקה, ומהם היא מפסלת את החלק השני שיספר את סיפורה של העיר המארחת.

ב-12 במאי 2022 נפתחה ב-Dacia-Romania Palace, 18-20 Lipscani, בוקרשט, רומניה, במסגרת יריד האמנות הבין-לאומי ארט ספארי (Art Safari), תערוכה מקיפה למרסל ינקו. התערוכה אורגנה ביוזמת שגריר ישראל ברומניה מר דוד סרנגה, ובחסות משרד התרבות הרומני ומשרד החוץ הישראלי.

התערוכה כוללת כ-100 עבודות של מרסל ינקו מתקופות חייו השונות תוך ניסיון להציג זה מול זה את הנושאים השונים שבהם עסק האמן והתפתחותם ברומניה ובישראל. בתערוכה ניתן מקום גם לעבודותיו האדריכליות של מרסל ינקו (יחד עם אחיו ז'ול) בבוקרשט. 

ב-25 באוגוסט 2022 נפתחה בגלריה Cetatea  Medievală בעיר טרגו מורש שבטרנסילבניה, רומניה תערוכתו של מרסל ינקו Reconstructing the arts, Romania- Israel שהועברה מבוקרשט לאחר שהוצגה בו במסגרת ארט ספארי. התערוכה הותאמה לשני חלל הגלריה והיא כללה כ-70 עבודות וצילומים מתקופת חייו של ינקו ברומניה ובישראל.  

בספטמבר 2022 נפתח במוזיאון העיר דיסלדורף, גרמניה החלק השני של התערוכה Migration העוסקת בהגירה ופליטות. הפרויקט הוא  שיתוף פעולה בין מוזיאון ינקו-דאדא, ישראל, מוזיאון העיר קסטלבונו, פלרמו, איטליה, ומוזיאון העיר דיסלדורף, גרמניה וכלל אמנים מ-3 המדינות. את ישראל יצגו האמנים אורן פישר, שיצר עבודה גדולה לתערוכה, הדר מיץ שהציגה צילומים ווידיאו ואברהם אילת שהציג עבודת ציור ווידיאו

ב-25 בינואר 2024 נפתחה בגלרית ה"בסטיון" בטימישוארה, רומניה התערוכה "קול העם יומן מלחמה" שכללה יצירות של כ-60 אמנים ישראליים שהגיבו למלחמה ולטבח ה-7 באוקטובר. בשלושת חללי ה"בסטיון" הוצגו עבודות מקור, צילומים, מצגת ועבודות וידיאו. חלל מיוחד הוקדש ליצירה מקורית של האמנית עדי דרימר, שורדת הטבח, שציירה שתי עבודות על הקירות בגלריה.

ב-9 בפברואר 2024 הועברה התערוכה (בגרסה מצומצמת) לגלריה העירונית בעיר קרנסבש ברומניה.

תערוכות מוצגות

שעות פתיחה:

שני עד שישי 11:00-14:00

שבת 11:00-15:00

כתובת

מוזיאון ינקו–דאדא, כפר האמנים עין הוד, ד“נ חוף הכרמל 3089000

טלפון: 04-9842350  (מענה 24 שעות)
פקס : 04-9843152