ברנהרד קוקן

אקו הומו
אמן אורח בכפר במסגרת חילופי אמנים עין הוד-דיסלדורף
מנהלת הפרויקט: מרגול גוטמן

ברנהרד קוקן הגיע לעין הוד מדיסלדורף גרמניה, במסגרת תכנית חילופי אמנים, והוזמן להציג במוזיאון עבודות המתייחסות לתערוכה “מכפר באת ואל כפר תשוב”, המוצגת בו כעת. גישתו האוצרותית של ראפת חטאב, אוצר התערוכה, שביקש להציג מבט מבחוץ על עין הוד/עין חוד ועל הסכסוך הישראלי פלסטיני, מתעצמת בעבודותיו של קוקן. עובדת מוצאו הגרמני מהדהדת מבחינת האמן גם את שואת היהודים, שהשפיעה על הקמת מדינת ישראל מחד ועל הנכבה מאידך. קוקן בחר להתמקד בנושא המקום, הבית והאדם. הוא יצר מספר גופי עבודות בטכניקות שונות, מתוכם נבחרו שלוש עבודות:

“עץ המשפחה” – כדור גדול עשוי סבך ענפים שנאספו בסביבת עין הוד ומתוכם מבצבצות דמויות עירומות המסתרגות זו בזו, ספק חבוקות ספק נלחמות. הן מזכירות בקומפוזיציה את העבודה הידועה “לאוקון ובניו”.

” ברנהרד קוקן ” – עבודת וידאו שצולמה באחת ממערות האדם הקדמון הסמוכות לעין הוד, שבה מתוך הדימוי הקפוא בוקעות מדי פעם דמויות. קוקן מקשר בין מוצאו מדיסלדורף, השוכנת בסמוך לעיירה נאנדרטל, שמייחסים לה את מוצא האדם הנאנדרטלי, ולשרידים הפרהיסטוריים שהתגלו בסמוך לעין הוד, ומבקש לרמוז שעל קרקעות המריבה התיישבו וחיו כבר לפני מאות אלפי שנים.

“יאנוס” – צילום צבעוני המתייחס לאל בעל שני הפנים. האמן מצולם עם מסכת פנים של אדם נאנדרטלי (שאותה יצר ובה השתמש גם בעבודת הווידאו). ומבטא בדמות זו את המבט המורכב והרב צדדי בכל מצב. במקרה הנוכחי, המבט הפונה לכיוונים נוגדים מבטא גם את חוסר הרצון בדיאלוג.

החוט המקשר בין כל העבודות הוא תהייה על יצר הבעלות על הקרקע, קריצה לזמנים עברו – לעבר הקרוב והרחוק.