ורה לוסאו

דיוקן עצמי כמאלפת נחשים

 

ורה לוסאו, אמנית גרמנייה השוהה בעין הוד במסגרת חילופי אמנים עין הוד-דיסלדורף, מציגה במוזיאון ינקו-דאדא אובייקטים פיסוליים ועבודת וידאו שנוצרו במהלך שהותה בכפר – פרי הרהוריה ותגובתה על המקום ועל הסיטואציה החדשה שבה מצאה את עצמה בעין הוד.

יצירתה של לוסאו מקיימת בתוכה איזון מיוחד. עבודותיה, שעקבות יד האמן מושארות בהן במתכוון, הן מושגיות ויחד עם זאת מתקשרות למסורת של המינימליזם. יש בהן ממד מטפורי ולעתים הן סיפוריות. המתח המיוחד הנוצר מהחיבורים הללו, שאינם מובנים מאליהם, הוא הדבר שמעניין את האמנית. היא מוקסמת מאמנות ימי הביניים והרנסנס המוקדם כמו גם מיצירתו ורעיונותיו של מרסל דושאן.

לוסאו נמשכת לדימוי הנחש ומודעת לריבוי המשמעויות ולהיקף הקונוטציות המטפוריות הטעונות הקשורות בזוחל זה. מעבר להגדרות תלויות-תרבות נחש הוא סמל ארכאי המייצג ריפוי ושינוי צורה, וגם כוח קוסמי, פיתוי ומוות.

במשחק במושג “דיוקן עצמי” של אמן ותפקידו ובמושג הכישלון, לוסאו מאלתרת על נושא מאלף הנחשים, הלהטוטן, שנראה כמי שמאלץ את הנחשים “לרקוד” על ידי נגינה בחליל אוריינטלי.

בסרט הווידאו של האמנית, המבוסס על אסתטיקה “תוצרת בית” וצולם במטע בננות הקרוב לעין הוד, הנחשים הם מוצרי תרבות עשויים מחומר שרוף. בסרט הם מסרבים כמובן לרקוד או אפילו להקשיב. מה שנשאר הוא דימוי קומי של תסכול ואבסורד.

ורה לוסאו מקדמת בברכה את תחושות האבסורד הנובעות ממעשה המרכבה שהיא יוצרת, בדומה לאותו מהפנט נחשים שמעשיו משלבים יצירת “מחול” וסוג של יופי הכרוך גם בסיכון. זוהי מטפורה מוצלחת על דרכו של אמן ומשמעות מעשיו.

 

אברהם אילת

אוצר התערוכה

 

מנהלת הפרויקט: מרגול גוטמן