בן ציון מגל, מקום וזיכרון

מקבץ התערוכות: עין הוד - דור 4

בן ציון מגל – מקום וזיכרון

נוף ואדם בישראל הם במוקד התערוכה של בן ציון מגל, המוצגת עם פרסום הספר העוסק ביצירתו. חטיבה גדולה ביצירתו היא ציורי נוף מאמצע שנות ה־40 ושנות ה־50 של המאה העשרים. הם מייצגים את הנוף המקומי, ובד בבד הם מבטאים ערכים ציוריים, שבהם הצבע הוא רכיב מהותי בתמונה. כתמים ומריחות צבע גלויות, קווי מתאר כהים ועבים ועימותים בין צבעים יוצרים מבע אקספרסיבי, אווירה ורגש. ואולם, ייחודם של ציורי הנוף הוא בזיקתם למקום, לעָבר העברי הקדום ולתנ"ך. עניין זה מגולם בתיאורם של אתרים עתיקים שבהם מוטבע הזיכרון ההיסטורי, ולצד זאת, מיוצגים גם נופים כפריים ושכונות עירוניות חדשות. בנופי הים והמדבר משנות ה־60 לוח הצבעים בציוריו מתבהר בהשפעת האור העז ונופי הארץ הפתוחים. הטבע מגולם במפגשים בין גוני צהוב בהירים וזוהרים של שמש מסנוורת ודיונות חול, תכלת שמיים ומים ערפיליים, השתקפויות ומקצבים חופשיים של צבע.

יושביה הערביים של ארץ ישראל מיוצגים בציוריו משנות ה־60 של המאה העשרים ואילך. הם מבטאים את המגמה האוריינטליסטית בציור שנוצר בארץ, שהתאפיין ברצון לגשר בין העבר העברי, התנכי לבין ההווה. קסם המזרח ניכר בתיאור דמויות של פלאחים, בדווים ונשים ערביות עם בהמות משא ועבודה. מגל מבטא בחלק מציוריו את תחושת המרחב האינסופי, הוד הקדומים ולהט החום של המדבר. בציורים אחרים הססגוניות אקזוטית ופנטסטית בתכולים וטורקיז, ורודים, אדמדמים וסגלגלים, כצבעיה של שקיעה ים תיכונית מרהיבה.

האינטנסיביות שבה יצר בן ציון מגל, העושר, הרב־גוניות, הרצינות והמיומנות המקצועית שלו לצד שמחת היצירה הניבה גוף עבודות גדול ואיכותי.    

אירית מילר, אוצרת התערוכה

תערוכות נוספות במוזיאון:
תערוכות מוצגות

שעות פתיחה:

שני עד שישי 11:00-14:00

שבת 11:00-15:00

כתובת

מוזיאון ינקו–דאדא, כפר האמנים עין הוד, ד“נ חוף הכרמל 3089000

טלפון: 04-9842350  (מענה 24 שעות)
פקס : 04-9843152