גד צ'רני, מספר 2

בסדרה זו מציג האמן דמויות אדם המיוצגות באופן מופשט ותמציתי תוך חקירה ופירוק אנטומי. הדמות המוצגת במוזיאון ינקו-דאדא מתנשאת לגובה 1.20 מטר והיא עשויה קרטון כוורת – חומר חכם, חסכוני וקל, ובה במידה חזק בצורה יוצאת דופן. בגלריה לאמנות של הכפר, הסמוכה למוזיאון, מוצגות דמויות נוספות מהסדרה הבנויות מקוביות של קרשים ומשטחים.

בסך הכול כוללת הסדרה דמות אדם בודד קטנה, קבוצה של שלוש דמויות בגודל בינוני ודמות בגודל טבעי. האם זאת יחידה משפחתית? איזו מערכת יחסים מקיימות הדמויות בסדרה בינן לבין עצמן?

בעזרת חיישני תנועה ומנוע נסתר הדמויות קורסות באיטיות, משתהות כמה שניות, ואז מתרוממות באופן כוריאוגרפי, כובש ואנושי כשהקהל נכנס לחלל.

סדרה זו החלה להתגבש לפני 7 באוקטובר ושינתה משמעות ביום שאחריו. בחיים שלפני המלחמה ההתמוטטות וההתרוממות סימלו מעגל חיים סיזיפי, סיפור אנושי-גלובלי משותף. לאחר המלחמה קיבלה הסדרה משמעות מקומית-ישראלית: התפרקות לחלקים ובנייה מחדש במעגל אינסופי של קושי והתגברות בסיפור הישראלי.

הבלתי צפוי הוא מרכיב משמעותי בסדרה. אף שהתנועה של הדמויות היא חזרתית, ההתרחשות היא ייחודית. בכל פעם הדמויות נופלות בצורה שונה, באופן שמתחבר לתאוריית הכאוס. אלה אותם רכיבים אבל הם מתארגנים אחרת ובאופן בלתי נשלט: נפילה לימין, לשמאל, אחורה או קדימה, תנועה חזרתית אך אקראית. האם העיקר בתנועה של הדמות המוצגת היא ההתמוטטות או ההתרוממות? את השאלה הזו משאיר צ'רני פתוחה לפרשנות המתבונן.

אוצרת: צאלה קוטלר הדרי

תערוכות נוספות במוזיאון:
תערוכות מוצגות

שעות פתיחה:

שני עד שישי 11:00-14:00

שבת 11:00-15:00

כתובת

מוזיאון ינקו–דאדא, כפר האמנים עין הוד, ד“נ חוף הכרמל 3089000

טלפון: 04-9842350  (מענה 24 שעות)
פקס : 04-9843152