מחקר בא"ב צורני

התערוכה מציגה התייחסות לשונית-עיצובית לא"ב הצורני שיצר מרסל ינקו לכתב העת פונקט ב-1925 ברומניה. זו סדרה של 9 סימנים גרפיים (אותיות?) שבעזרתם ניסה ינקו לבטא את כללי הקומפוזיציה. פרופ' אוגוסטין יואן מהאוניברסיטה לאדריכלות ואורבניזם בבוקרשט, רומניה (UAUIM) מנחה זה 20 שנה קורס שבו הוא מציג בפני תלמידיו את הא"ב של ינקו יחד עם מספר מתווים שלו לבתים ומבנים שהופיעו בכתב העת קונטימפורנול, ומבקש מהם ליצור בעזרתם שפה עיצובית שתוביל למוצר תלת ממדי אורבני/אדריכלי בעל משמעות. בתערוכה מוצגות עבודות נבחרות של מספר סטודנטים משנים שונות. פרופ' אוגוסטין יואן מציין כי לא ברור האם האלפבית שאוב מיצירות קודמות של האמן, האם זו פורמליזציה של שפה אידיומטית בפני עצמה, האם האמן התכוון להשתמש בו בעתיד.

 "אם זה אלפבית, בוא נכתוב כמה מילים פשוטות עם האותיות האלה ואז נקצה להן משמעות בשפה שאנחנו מכירים, זו של האדריכלות. התוצאות נראות מעניינות מבחינה ויזואלית ומוכיחות, בשלב ראשון, שאפשר להשתמש באלפבית הצורני של מרסל ינקו כייצוג של שפה אדריכלית מודרנית מנקודת מבט אסתטית: פשוטה, יעילה, עקבית וויזואלית. היינו צריכים למצוא תחביר מתאים. עמדנו לחפש, ואני מקווה שמצאנו, שיטת עיצוב אלגוריתמית המסוגלת לייצר תהליכי מורפוגנזה אוטונומית בכל פעם. הסטודנטים בחנו כל אות בפני עצמה ואז הוקצו לה ערכים שונים. אחת נראתה להם כתוכנית של בניין ואחרת כחפץ או רהיט". 

"כל השיטות והגישות התכנוניות שעמדו מאחורי מחקר זה, ראשיתן בנתונים הראשוניים של קבוצת הסימנים שעוצבו בזמנו על ידי מרסל ינקו, והוזנו לאלגוריתמים מסוימים. התנאי ההתחלתי הוא קיומה של צורה, וממנה, לפעמים בתוספת קטנה וצנועה, ובהתאם לאמות המידה של הביצוע שנקבעו גם הן על ידי האדריכלים שהשתתפו בפרויקט, נוצר אובייקט שאינו אובייקט של ממש. ניתן ליצור אינסוף אובייקטים והרעיונות הם אינסופיים. לצורות שנוצרו אין קנה מידה, לאובייקטים המתקבלים אין תכונות אסתטיות התואמות את המקור. מותה של האסתטיקה מבוססת האובייקטים מרמז על תחומי חקירה של אופני עיצוב חדשים".

  • שעות פתיחה:

    שני עד שישי 11:00-14:00 שבת 11:00-15:00 ב
מוזיאון ינקו-דאדא, עין הוד

  • אוצר

    אוגוסטין יואן
תערוכות נוספות במוזיאון:
תערוכות מוצגות

שעות פתיחה:

שני עד שישי 11:00-14:00

שבת 11:00-15:00

כתובת

מוזיאון ינקו–דאדא, כפר האמנים עין הוד, ד“נ חוף הכרמל 3089000

טלפון: 04-9842350  (מענה 24 שעות)
פקס : 04-9843152