נופים מדומיינים – בלטנספרגר + סיפרט

האמנים סטפן בלטנספרגר, יליד שווייץ, ודוויד סיפרט, יליד גרמניה, יוצרים במשותף בשווייץ החל בשנת 2007. הפעילות האמנותית שלהם עוסקת בסוגיות חברתיות, תרבותיות ופוליטיות, והם רואים את תפקידם כאמנים ביצירת דרכים חדשות להתבוננות בעולם שבו אנו חיים ולהבנתו.

במיצב "נופים מדומיינים", המוצג על קיר הכניסה במוזיאון, ממשיכים האמנים את עיסוקם בנושאים של זהות לאומית, מבנים גאופוליטיים, ותפקיד המדינה על גבולותיה ומגבלותיה. המיצב מורכב מקולאז' של תצלומים מגבולות מדינת ישראל, המופיעים בשכיחות גבוהה במנועי חיפוש שונים באינטרנט, ומייצגים את אזורי העימות המוזכרים ביותר בשיח ברשת.

בהדבקת פיסות הנוף הגזורות והצבתן בקונטקסט חדש מוחקים האמנים את הגבולות הרשמיים של מדינת ישראל, יוצרים נופים מדומיינים המערערים תפיסות מקובלות, ומביאים לידי ביטוי משאלת לב ליצירת מציאות אחרת.

על גבי הקולאז' מוצבים שלושה מסכי וידאו, המכסים חלקית את הנוף. בעבודת הווידאו מתוארים חיילי צעצוע המופעלים על ידי סוללה, חסרי זהות ומנותקים מזמן וממקום מסוימים. "החיילים" אוחזים ברובים ונעים בכוראוגרפיה פשוטה לקצב גרסה משלהם  ללהיט הידוע Dancing Queen של להקת אבבא משנות ה-70 של המאה העשרים. המחווה הצבאית של ירי בידי חיילים הופכת לתנועת ריקוד רובוטית ומשעשעת, הבוחנת מחדש פרקטיקה מקובלת לפתירת קונפליקטים באמצעות אלימות.

 

רינה גנוסוב

אוצרת התערוכה

תערוכות נוספות במוזיאון:
תערוכות מוצגות

שעות פתיחה:

שני עד שישי 11:00-14:00

שבת 11:00-15:00

כתובת

מוזיאון ינקו–דאדא, כפר האמנים עין הוד, ד“נ חוף הכרמל 3089000

טלפון: 04-9842350  (מענה 24 שעות)
פקס : 04-9843152