נעה אורליצקי, שיחה עם אבן: הווה מתמשך

תערוכת היחיד המוזיאלית הראשונה של האמנית נעה אורליצקי נפרשת ומזדחלת על פני שלושה מרחבים בחלל המוזיאון. כך נסללת חוויית צפייה המזמינה את המבקרים להעמיק אל תוך התערוכה ממרחב הכניסה אל עבודת הווידיאו בשכבת הביניים ומשם אל ליבת המוזיאון – הבור, בו מוצגת העבודה הרספונסיבית "שיחה עם אבן".

אורליצקי נוהגת להתחיל את פעולתה האמנותית בטכניקה של ציור ריאליסטי, שבה נדרשת התבוננות עמוקה וקפדנית, ופירוק ויזואלי ותפישתי של צורה מובחנת. לעתים נשארים הציורים חשופים בחלקם, ומאפשרים הצצה למתווה ההכנה המשורטט על מצע הקנבס; אורליצקי מצלמת, מסריטה ומחייה אותם מחדש תוך כדי שימוש באמצעים דיגיטליים ובשיתופי פעולה אמנותיים מרתקים עם יוצרים נוספים מתחומים שונים כמו צילום, עיצוב סאונד, מיצג ומחול.  

מוטיב האבן מהווה מרכיב יסוד החוזר לא פעם ביצירתה של האמנית. אורליצקי חוקרת ומתעדת את האבן על פרטיה הקטנים ביותר. אלמנט משמעותי נוסף החוזר בכל עבודות הווידיאו הוא האור. מוטיב זה המתקשר עם אלוהות ובריאה נתפש לא פעם כערוץ תקשורת עם ממדים נוספים ועולמות עליונים. כך, השימוש בדימויים ורכיבים מן הטבע בשילוב אלמנטים של סאונד ואור יוצר כוח קוסמי/מיסטי השואף להשפעה הדדית בין גשמי לרוחני, ומאפשר תחושה של השתנות משמעותית המותח את גבולות הממד האנושי.

בעבודותיה משלבת האמנית אלמנטים נוספים שונים המעידים על עולם התוכן המגוון שאותו היא חוקרת, עולם הבא לידי ביטוי במארג דימויים הלקוחים מן הטבע ומארכיאולוגיה כמו גם מעולם הרוח וממסורות קדומות, וביניהם היא שותלת ציטוטים מאמנות קלאסית. מכלול זה בא להעיד ולשקף חלקים שונים באישיותה ודמותה כאישה, כאם, וכאמנית יוצרת.

ניצן שובל-אבירי, אוצרת התערוכה

תערוכות נוספות במוזיאון:
תערוכות מוצגות

שעות פתיחה:

שני עד שישי 11:00-14:00

שבת 11:00-15:00

כתובת

מוזיאון ינקו–דאדא, כפר האמנים עין הוד, ד“נ חוף הכרמל 3089000

טלפון: 04-9842350  (מענה 24 שעות)
פקס : 04-9843152