70/50

50 ל"מסדר הלוחמים"
70 למדינת ישראל

הספר "מסדר הלוחמים" יצא לאור ב-1968, שנה לאחר מלחמת ששת הימים, בתוך גל אלבומי הניצחון ששטפו את המדינה באותה עת ותאמו את האווירה הכללית. הפקת הספר הייתה יוזמה של ארבעה חברים: חיים חפר (טקסט), מרסל ינקו (איור), איצ'ה ממבוש (הפקה), עמיקם גורביץ' (הוצאה לאור).

רוב האיורים של ינקו בספר נעשו בטכניקה של קולאז', שבה התנסה עוד בימיו בתנועת דאדא, ושנחשבה לדרך ביטוי הולמת כנגד האסתטיקה המסורתית. העבודות כוללות שילוב של קטעי עיתונות, בעיקר כותרות ותצלומים, ועבודות קודמות של האמן משנות הארבעים, ובהן בולטת דמותו של החייל הלוחם – דמות הרואית מחד, וכואבת ופצועה מאידך. בקולאז'ים משובצות כותרות גזורות מעיתונים במספר שפות. לצדן, תצלומים אותנטיים של כלי המלחמה, הגנרלים והאתרים המרכזיים בירושלים: הכותל ומגדל דוד.

האלבום קשור קשר הדוק ליצירה של דור תש"ח, וכך כתב על הספר אילן נחשון: "לעומת חוברות השירה הצנומות ודקות הגזרה של 'תחמושת קלה' שהופצו בדור הפלמ"ח, מהווה אלבום השירה המהודר החדש הישג אמנותי נדיר. לא פחות מרשימים הציורים של ינקו, שהם משחק מקורי של רישום וצילום. ובכל זאת, למרות שינוי האדרת – זוהי אותה הגברת. הגשר החי בין "הן אפשר" של "היו זמנים" ובין "היינו כחולמים" ו"מיסדר הנופלים" של מלחמת ששת הימים הוא חיים חפר (אילן נחשון, "לוחמים מכבדים את 'מיסדר הלוחמים'", ידיעות אחרונות, 10 במאי 1968, עמ' 14). גם ציוריו של ינקו מהווים גשר חי בין נושאי יצירתו בשנות ה-40 של המאה העשרים וחזרתו אליהם לאחר מלחמת ששת הימים.

במהלך חייו אייר ינקו לא מעט ספרים. איוריו הן יצירות שלמות בפני עצמן. סדרת הקולאז'ים המלווה את הספר היא פרק ייחודי ביצירתו של מרסל ינקו: ברישום של חומות ירושלים או שדות קרב "שתולים" תצלומים של חיילים; מתוך תצלום היסטורי מ-1938 של יצחק שדה, משה דיין ויגאל אלון מזדקר רישום של סמל הפלמ"ח אדיר ממדים; ואל תצלום החיילים חובשי הקסדות בכותל מ-1967 צירף ינקו תצלום של חייל המופיע בציור "קינה" שצויר ב-1948, והוסיף לראשו קסדה. האיור הסוגר את הספר מחבר בין תצלום קרב ובין רישום הרואי ידוע של ינקו המציג את אלת הניצחון, ניקה, החובקת ומסוככת על חייל כורע ברך. דמויות החיילים המפוזרות בספר מעוצבות באותה שפה שבה צייר אותם ינקו בשנות ה-40 של המאה העשרים.

התערוכה נוצרה לציון 50 שנה למלחמת ששת הימים, 50 שנה להופעת הספר "מסדר הלוחמים", ו-70 שנה להקמת המדינה, והיא כוללת מגוון עבודות של מרסל ינקו שנעשו בשנות המאבק על הקמת המדינה, ובשנים שלפני מלחמת ששת הימים ואחריה, כשהציר המרכזי הוא גוף העבודות המוצג בספר.

רעיה זומר-טל
אוצרת התערוכה

תודות לדדי ינקו, מימי חפר, גלריה אלקרא, אקו"ם, ו"ידיעות אחרונות"

תערוכות נוספות במוזיאון:
תערוכות מוצגות

שעות פתיחה:

שני עד שישי 11:00-14:00

שבת 11:00-15:00

כתובת

מוזיאון ינקו–דאדא, כפר האמנים עין הוד, ד“נ חוף הכרמל 3089000

טלפון: 04-9842350  (מענה 24 שעות)
פקס : 04-9843152