אודות מוזיאון ינקו דאדא

מרכז הפעלה חווייתי בכפר האמנים עין הוד

מוזיאון ינקו-דאדא הוקם בכפר האמנים עין הוד בשנת 1983, על ידי קבוצת חברים של האמן מרסל ינקו, במטרה לשמר את יצירתו של מי שהיה ממייסדי תנועת דאדא הבין-לאומית ומי שהביא להקמת עין הוד בשנת 1953. המוזיאון, הפועל כעמותה ציבורית, שוכן בלבו של הכפר, על רכס הכרמל, כעשרים קילומטרים מדרום לחיפה, סמוך לכביש 4.
החזון של המוזיאון מבקש לשמר את מורשתו של מרסל ינקו, את חזונו לקידום האמנות, ואת רעיונותיו, כמו גם את רעיונותיה של תנועת דאדא. ברוח זו הוקם בעין הוד מוזיאון המשמש כחלון ראווה לאמנות המודרנית, לפועלו וליצירותיו של ינקו, ולחשיפת עבודותיהם של אמנים עכשוויים מהארץ ומחוץ לארץ.
מה מציע מוזיאון ינקו-דאדא בעין הוד?
במוזיאון חמישה חללי תצוגה:
– תצוגת הקבע המוקדשת לשבעים שנות יצירתו של מרסל ינקו
– הגלריה באכסדרה המיועדת לאמנים צעירים ולפרויקטים ייחודיים
– הגלריה התחתונה המציגה תערוכות של אמנות עכשווית
– הבור – חלל שנכרה מתחת לרצפת המוזיאון ומשמש לתצוגות של אמנות וידיאו
– המעבדאדא – סדנה פעילה ובה פינות עבודה ויצירה העוקבות אחר טכניקות אמנותיות שבהן יצרו ופעלו אמני דאדא כמו קולאז’, אסמבלאז’, רדי מייד, מיצג ועוד

– ספריה וחדר עיון במרכז בוריס לוריא לחקר האמנות והדאדא
– הסטודיו המקורי של מרסל ינקו, השוכן בצמוד למוזיאון.
בהתאם לרוח תנועת דאדא ולרוחו של מרסל ינקו, משלב מוזיאון ינקו-דאדא מספר תחומים במקביל, ביחד ולחוד: תרבות ואמנות, חינוך והדרכה, תיירות ואירועים.

תרבות ואמנות
לצד תערוכת הקבע מציג המוזיאון מדי שנה כעשרים תערוכות מתחלפות של אמנות ישראלית ובין-לאומית עכשווית בתחומים שונים: ציור, פיסול, רישום, אמנות וידיאו, מיצג ועוד. כל תערוכה מלווה בשיח גלריה בהנחיית מדריכות מקצועיות מצוות המוזיאון.
הפעילות מתקיימת בתוך חלליו של המוזיאון, ברחבי עין הוד וכן מחוץ לכפר האמנים, ומקנה יסודות תרבותיים ואמנותיים.

חינוך והדרכה
המוזיאון משמש גורם מרכזי בחינוך לאמנות ובחינוך באמצעות האמנות. לצד תכנית הדרכה שנתית לגנים, בתי ספר יסודיים ותיכוניים, פועל במקום מערך השתלמויות לעובדי הוראה.
צוות ההדרכה של המוזיאון מקיים סיורים מודרכים בסמטאות עין הוד וכן פעילויות-חוץ בבתי הספר.
תכניות ההדרכה מותאמות לקהל המבקרים ונערכות במגוון שפות: עברית, ערבית ואנגלית. צוות המדריכות, בעלות תואר אקדמי, משלב בין תוכן ערכי ועיוני לבין סדנאות וסיורים.

תיירות ואירועים
אל המוזיאון מגיעים קבוצות ומבקרים בודדים מהארץ ומחוץ לארץ, במסגרת תיירות הפנאי. החוויה המבוקשת ביותר היא שילוב של סיור ביישוב הציורי, ביקור במוזיאון ובסטודיו של מרסל ינקו, והתרשמות מהטבע והנוף. לצד הסיורים מוצעים ימי כיף וימי גיבוש, הכוללים מפגשים עם אמני עין הוד, סדנאות יצירה ועוד. בחללי המוזיאון וכן במרפסת המשקיפה אל הים (120 מטרים מעל פני הים), מתקיימים אירועים איכותיים, עד 100 משתתפים.
משנת 1983 ועד היום מציע צוות מוזיאון ינקו-דאדא מפגש והתנסות עם טכניקות אמנות מגוונות במתחם המוזיאון ומחוצה לו, וכן פעילויות רב תחומיות המותאמות לכל גיל.

תערוכות מוצגות

שעות פתיחה:

שני עד שישי 11:00-14:00

שבת 11:00-15:00

כתובת

מוזיאון ינקו–דאדא, כפר האמנים עין הוד, ד“נ חוף הכרמל 3089000

טלפון: 04-9842350  (מענה 24 שעות)
פקס : 04-9843152